על כרזת הסרט אקסודוס בעיצובו של עמנואל כהנא

אקסודוס. ארה"ב, 1960. בימוי: אוטו פרמינגר. פרט מתוך הכרזה בעיצובו של עמנואל כהנא, 1961

דניאל כהנא ובתיה דונר


הכרזה לאקסודוס (1961), סרטו של הבמאי והמפיק האמריקני אוטו פרמינגר, הייתה אחת הכרזות החשובות שעיצב עמנואל כהנא (2014-1929).

את הכרזה בנה כהנא סביב תבנית הידיים המורמות והאוחזות בנשק, שהציב המעצב האמריקני סול באס במרכזה של הכרזה המקורית לסרט. כהנא, עולה חדש שהגיע שנים אחדות קודם לכן מרומניה, יצר בכרזה דימוי של ספינה והמוני אדם הנאבקים בגלי הים. בכך ביקש  להדגיש את סיפור ההעפלה ההרואי שנשזר בתולדות המדינה. 

שפתה החזותית של הכרזה המקורית היא אוניברסלית, והיא מבקשת לקשור את סיפור האונייה אקסודוס לסיפורי גבורה נוספים במקומות ובזמנים אחרים. הכרזה מספרת את הסיפור ההגמוני הישראלי, כאשר דימוי האונייה מציג את מאבקה של התנועה הציונית בשלטון הבריטי. בכרזה זו, כבכרזות נוספות לסרטים ישראליים, עשה כהנא שימוש בדימויים ציוניים איקוניים, שהתקבעו בזיכרון הקולקטיבי כחלק מסיפור בנייתה של אומה, ועוגנו בתודעת הכול באמצעות כרזות, אלבומים, תצלומי עיתונות וחומרי תעמולה נוספים. 

הסרט אקסודוס צולם ברובו בישראל והשתתפו בו, בין היתר, גם שחקנים ישראלים כדן בן אמוץ, שמוליק סגל ואסתר עופרים. אף שהסרט היה מלודרמה הוליוודית, שמהלה בִּדְיון בעובדות היסטוריות, הנושא והעיתוי עשו אותו לאירוע בהיסטוריה של ישראל. בזמן שהסרט צולם בישראל ובקפריסין, הודיע ראש הממשלה דוד בן־גוריון בכנסת על לכידתו של אדולף אייכמן ומעצרו בישראל. כחודשיים לאחר שנפתח משפט אייכמן בירושלים הוצג הסרט בישראל. וכך, בעודם עוקבים בדריכות ובאימה אחר העדויות במשפט אייכמן, ששחזרו את מוראות השואה, העביר הסרט אקסודוס את אזרחי ישראל מגיא צלמוות אל פסגות המאבק להקמת המדינה. הם צפו בו בהמוניהם. הסרט הצטרף להיסטוריה של תנועת שחרור לאומי, היוצרת לעצמה מיתולוגיה  ומטפחת את מיתוס ההעפלה ואת מוטיב הגבורה בשואה על פי צרכיה של החברה המתגבשת. הסרט אקסודוס תרם לחיזוק החיבור הממלכתי בין השואה לתקומה, וכן ביסס והעמיק את תפישת הקשר הסיבתי בין מאבקו של היישוב לעצמאות להחלטת בריטניה על סיום המנדט, לצד תביעת ארגון האומות המאוחדות לחלוקת הארץ וסלילת הדרך להקמת מדינה יהודית.

  • טקסט זה מבוסס על מאמרה של בתיה דונר “כרזות קולנוע – עמנואל כהנא מעצב חלומות”,     
    שיראה אור בספר על אודות המעצב עמנואל כהנא.


כרזות בעיצוב עמנואל כהנא: מימין: אקסודוס. ארה”ב, 1960 (כרזה 1961), בימוי: אוטו פרמינגר. משמאל: קזבלן. יוון, 1963. בימוי: לארי פריש, תסריט: אלכס מימון, על פי מחזה של יגאל מוסינזון. צילום רפרודוקציה של הכרזות: אלי פוזנר

 

 

 

  • עוד על העיצוב העברי של עמנואל כהנא, אתם מוזמנים לקרוא באתר פורטופוליו:

https://www.prtfl.co.il/archives/79889

 

 

 

 

חזרה >
WordPress Video Lightbox Plugin