פרויקט תיעוד בוגרים. ראיון חמישי: יהודה ורינה לביב

יהודה ורינה לביב בביתם בראשון לציון

בית לעברית החל במיזם תיעוד ותיקי בוגרי בית הספר חביב – בית הספר העברי הראשון בארץ ובעולם זיכרונות כתלמידים, סיפורי חוויות לימודיות וחברתיות בבית, בבית הספר, בכיתה, בחצר, בתנועת הנוער ועוד 
–   
את הראיון החמישי במיזם ערכנו עם הזוג יהודה ורינה לביב
–   
יהודה לביב (יולביץ) – נולד בישראל בשנת תרפ”ז, 1927
יהודה בוגר בית הספר העממי (לימים “חביב”), במחזור של שנת 1941
בשנת 1945 התגייס יהודה לפלמ”ח, ובשנת 1947 היה מפקד ביחידה המגויסת של ראשון לציון. במלחמת השחרור היה מ”מ בגדוד 52 של גבעתי.
יהודה היה חבר בהנהלת “קרן פועלי בניין”, ושימש כמנהל קרן ביטוח באזור הדרום.
בשנת 1971 הצטרף אל  תזמורת האורקסטרה המחודשת של ראשון לציון וניגן בה בטרומבון עד שנת 2016.
–   
רינה לביב (מילטין) נולדה בישראל בשנת תרצ”ה, 1935
רינה בוגרת בית הספר העממי (לימים “חביב”), במחזור של שנת תש”ט, 1949
רינה היתה מורה ומנהלת בית ספר יסודי בבת ים, וכשפרשה פתחה  וניהלה יחד עם יהודה את החנות “פנאי לי” בראשון לציון, חנות שהיתה מקום לעלייה לרגל לחובבי  עבודות המלאכה.
–   
צילום בווידיאו: עמיקם גולדמן
–   
הצורך לתעד את ותיקי בית הספר “חביב” מובן מאליו – סיפוריהם נושאים את המסורת המפוארת של המקום, מוריו ותלמידיו. כל יום שעובר מרחיק אותנו מן העבר המפואר של בית הספר “חביב”, ואנו בבית לעברית מבקשים לתעד ולהנציח את העבר הזה באמצעות איסןף זכרונות והנצחתם.
–   
הסרטונים יחשפו זיכרונות אישיים ורגעים מתוך מורשת צבעונית ועשירה של המושבה שהנחילה לנו את השפה ואת התרבות העברית בתקופת היישוב ביהודי טרום הקמת המדינה ובעשורים הראשונים לאחר הקמתה.
–   
ארכיון החומרים המצולמים ישמש כלי חשוב בשימור המורשת של בית הספר העממי “חביב” בפרט, ושל השפה העברית בכלל. הארכיון “יפגיש” את בוגרי בית הספר, יחבר בין עבר והווה – קשישים וצעירים – פסיפס של אנשים שהתחנכו כולם ב”חביב” ומשמשים לו שגרירים.
–   
בעתיד, יונגש החומר המצולם לציבור במאגר תיעוד בוגרי “חביב” באתר האינטרנט,  וישמש כחומר גלם לסרטונים שיוצגו בחדרי בית לעברית בפני ציבור המבקרים.

חזרה >
WordPress Video Lightbox Plugin