פרויקט תיעוד בוגרים. ראיון רביעי: ריבה ושלמה פרנקל

ריבה ושלמה פרנקל בביתם בראשון לציון

בית לעברית החל במיזם תיעוד ותיקי בוגרי בית הספר חביב – בית הספר העברי הראשון בארץ ובעולם זיכרונות כתלמידים, סיפורי חוויות לימודיות וחברתיות בבית, בבית הספר, בכיתה, בחצר, בתנועת הנוער ועוד 
–   
 
את הראיון הרביעי במיזם ערכנו עם הזוג ריבה ושלמה פרנקל
–    
שלמה פרנקל נולד בגרמניה בשנת תרפ”ט, 1929, ועלה לארץ בשנת תרצ”ח, 1938
שלמה בוגר בית הספר העממי (לימים “חביב”)
בנערותו היה שלמה כבאי מתנדב ב”גדוד הכבאים המתנדבים” במושבה ראשון לציון, והיה מדריך בגדנ”ע. שירת ב”הגנה”, שירת בצה”ל כקצין בחיל רגלים. אחרי שחרורו התנדב לפקד על תחנת הכיבוי  בין השנים 1986.-1956
שלמה היה חבר אגד. גר בראשון לציון
–    
ריבה פרנקל (טפר) נולדה בבסרביה בשנת תרצ”ה, 1932, ועלתה לישראל בהיותה בת שנה.
ריבה בוגרת בית הספר העממי (לימים “חביב”)
ריבה עבדה כפקידה בכירה בבנק הלוואה וחסכון, בבנק לסחר חוץ, ובבנק הבינלאומי
גרה בראשון לציון
–    
צילום בווידיאו: עמיקם גולדמן
–    
הצורך לתעד את ותיקי בית הספר “חביב” מובן מאליו – סיפוריהם נושאים את המסורת המפוארת של המקום, מוריו ותלמידיו. כל יום שעובר מרחיק אותנו מן העבר המפואר של בית הספר “חביב”, ואנו בבית לעברית מבקשים לתעד ולהנציח את העבר הזה באמצעות איסןף זכרונות והנצחתם.
–   
הסרטונים יחשפו זיכרונות אישיים ורגעים מתוך מורשת צבעונית ועשירה של המושבה שהנחילה לנו את השפה ואת התרבות העברית בתקופת היישוב ביהודי טרום הקמת המדינה ובעשורים הראשונים לאחר הקמתה.
–   
ארכיון החומרים המצולמים ישמש כלי חשוב בשימור המורשת של בית הספר העממי “חביב” בפרט, ושל השפה העברית בכלל. הארכיון “יפגיש” את בוגרי בית הספר, יחבר בין עבר והווה – קשישים וצעירים – פסיפס של אנשים שהתחנכו כולם ב”חביב” ומשמשים לו שגרירים.
–   
בעתיד, יונגש החומר המצולם לציבור במאגר תיעוד בוגרי “חביב” באתר האינטרנט,  וישמש כחומר גלם לסרטונים שיוצגו בחדרי בית לעברית בפני ציבור המבקרים.

חזרה >
WordPress Video Lightbox Plugin