פרויקט תיעוד בוגרים. ראיון שני: ירדנה חיטרוש

ירדנה חיטרוש בביתה בראשון לציון. פרט מתוך צילום וידאו של רותי גינדי

בית לעברית החל במיזם תיעוד ותיקי בוגרי בית הספר חביב – בית הספר העברי הראשון בארץ ובעולם זיכרונות כתלמידים, סיפורי חוויות לימודיות וחברתיות בבית, בבית הספר, בכיתה, בחצר, בתנועת הנוער ועוד 
–   
את הראיון השני במיזם ערכנו עם ירדנה חיטרוש.
ירדנה חיטרוש, בת ראשון לציון, ילידת שנת תרצ”ב, 1932
בוגרת בית הספר העממי (לימים “חביב”)
מורה מיתולוגית ללשון ולספרות בבתי ספר בראשון לציון. עסקה בהדרכת מורות במרכז הפדגוגי בעיר.
–   
צילום בווידיאו: רותי גינדי, חברת ארגון בוגרי “חביב”
–   
הצורך לתעד את ותיקי בית הספר “חביב” מובן מאליו – סיפוריהם נושאים את המסורת המפוארת של המקום, מוריו ותלמידיו. כל יום שעובר מרחיק אותנו מן העבר המפואר של בית הספר “חביב”, ואנו בבית לעברית מבקשים לתעד ולהנציח את העבר הזה באמצעות איסןף זכרונות והנצחתם.
–   
הסרטונים יחשפו זיכרונות אישיים ורגעים מתוך מורשת צבעונית ועשירה של המושבה שהנחילה לנו את השפה ואת התרבות העברית בתקופת היישוב ביהודי טרום הקמת המדינה ובעשורים הראשונים לאחר הקמתה.
–   
ארכיון החומרים המצולמים ישמש כלי חשוב בשימור המורשת של בית הספר העממי “חביב” בפרט, ושל השפה העברית בכלל. הארכיון “יפגיש” את בוגרי בית הספר, יחבר בין עבר והווה – קשישים וצעירים – פסיפס של אנשים שהתחנכו כולם ב”חביב” ומשמשים לו שגרירים.
–   
בעתיד, יונגש החומר המצולם לציבור במאגר תיעוד בוגרי “חביב” באתר האינטרנט,  וישמש כחומר גלם לסרטונים שיוצגו בחדרי בית לעברית בפני ציבור המבקרים.
–   

***
–     
ירדנה חיטרוש הלכה לעולמה ב-13 באוגוסט 2018
–   
את ירדנה פגשנו לפני שמונה חודשים, וישבנו עמה יחד ללמוד ממנה על העברית האהובה עליה, ועל ימיה כתלמידת בית הספר העממי במושבה (לימים “חביב”), וכמורה ללשון עברית במשך שנים רבות.
פגשנו אישה חדת מחשבה, מלאת חן ומלאת הומור. העברית על לשונה של ירדנה נשמעה כל כך יפה. פגשנו מספרת סיפורים נפלאה.
ירדנה חיטרוש, בת ראשון לציון – 2018-1932
יהי זכרה ברוך

 

חזרה >
WordPress Video Lightbox Plugin