פרויקט תיעוד בוגרים. ראיון שביעי: רם חביב

בתמונה: רם חביב, בביתו בירושלים. ה-27 באוגוסט 2018

בית לעברית החל במיזם תיעוד ותיקי בוגרי בית הספר חביב – בית הספר העברי הראשון בארץ ובעולם זיכרונות כתלמידים, סיפורי חוויות לימודיות וחברתיות בבית, בבית הספר, בכיתה, בחצר, בתנועת הנוער ועוד 
–   
את הראיון השביעי במיזם ערכנו עם רם חביב
–   
רם חביב ז”ל נולד בישראל בשנת תרפ”ה, 1925, ונפטר בספטמבר 2018
רם בוגר בית הספר העממי (לימים “חביב”), נצר לשושלת משפחות דב חביב ומרדכי חביב (לובמן).
רם, בן 93 וצלול בעת שראיינו אותו, סיפר בלשון עברית עשירה וצחה על אהבת הקריאה שלו, על נעוריו בראשון לציון ועל ימיו כחבר בהגנה, בפלמ”ח, בצבא הבריטי (במסגרתו שירת בעירק במצרים ובאירן), ובצבא ההגנה לישראל (בו שירת בחטיבת גבעתי ובחיל המודיעין). 
רם סיפר על חברותו ב”הגנה” ובמחתרת הציונית עת שירת בעירק במצרים ובפרס; על שירותו ב”פלמ”ח” ובצבא הבריטי; על שירותן בצה”ל בחטיבת גבעתי ובחיל המודיעין; על עבודתו בשירות המדינה, עת שימש בתפקידים בכירים וביניהם: כלכלן במשרד רה”מ (בהיותו סגן מזכיר הממשלה לענייני כלכלה יזם את הקמת מל”ח – משק לשעת חירום); קונסול ישראל בניו יורק ומנהל מרכז ההסברה בארה”ב; מנהל הקרן הקיימת בבריטניה ובאירלנד; סמנכ”ל במשרדי הממשלה למסחר ותעשייה, לאנרגיה ולתשתיות; ועוד
–   
צילום  בווידיאו: עמיקם גולדמן
–   
הצורך לתעד את ותיקי בית הספר “חביב” מובן מאליו – סיפוריהם נושאים את המסורת המפוארת של המקום, מוריו ותלמידיו. כל יום שעובר מרחיק אותנו מן העבר המפואר של בית הספר “חביב”, ואנו בבית לעברית מבקשים לתעד ולהנציח את העבר הזה באמצעות איסןף זכרונות והנצחתם.
–   
הסרטונים יחשפו זיכרונות אישיים ורגעים מתוך מורשת צבעונית ועשירה של המושבה שהנחילה לנו את השפה ואת התרבות העברית בתקופת היישוב ביהודי טרום הקמת המדינה ובעשורים הראשונים לאחר הקמתה.
–   
ארכיון החומרים המצולמים ישמש כלי חשוב בשימור המורשת של בית הספר העממי “חביב” בפרט, ושל השפה העברית בכלל. הארכיון “יפגיש” את בוגרי בית הספר, יחבר בין עבר והווה – קשישים וצעירים – פסיפס של אנשים שהתחנכו כולם ב”חביב” ומשמשים לו שגרירים.
–   
בעתיד, יונגש החומר המצולם לציבור במאגר תיעוד בוגרי “חביב” באתר האינטרנט,  וישמש כחומר גלם לסרטונים שיוצגו בחדרי בית לעברית בפני ציבור המבקרים.

 

חזרה >
WordPress Video Lightbox Plugin