בית לעברית - אדריכלות

מתחם בית לעברית המתוכנן. מבט על

בית לעברית הוא פרויקט המתכתב עם השפה, האווירה וקנה המידה של אדריכלות המושבה ההיסטורית ראשון לציון.
מתחם בית לעברית ישתרע מרחוב אחד-העם במערב עד לרחוב הגדוד העברי במזרח ויכלול ארבעה מבנים: שניים היסטוריים ושניים חדשים.
המבנה המקורי של בית הספר “חביב” ישומר וישמש חלל מוזיאלי לתיעוד תולדות בית הספר. “בית מדליה” שלידו ישומר גם הוא וישמש בית קפה. שני המבנים החדשים – שעוצבו בהשראת מבני המושבה הישנים ובמיוחד בניין היקב ברחוב הכרמל – יאכלסו את בית הספר המחודש “חביב” ואת מבנה בית לעברית.
 
הקונספט האורבאני, הנופי והאדריכלי שהתווה את תכנונו של בית לעברית הוא יצירתו של מרחב ציבורי מופנם -עם אווירה, קצב, צבע, חומריות, אקוסטיקה ואקלים משלו – בלב העיר. בהתאם, פרגולת “עריסה” (berceau) הנושאת צמחים מטפסים תקיף את האתר כולו, תשמש את מבקרי בית לעברית ואת ילדי בית הספר, ותספק מקומות שהייה, לימוד ומשחק מוצלים.

 

מתחם בית לעברית – שיפוע המתחם

ממדיו הצרים והמוארכים של המגרש הם זכר לחלקות החקלאיות המקוריות של המושבה ההיסטורית. הם מקנים לו איכויות ייחודיות של עומק פרספקטיבי ושטף תנועה. תכנון מתחם בית לעברית מדגיש איכויות אלה באמצעות יצירתם של שני מבנים מוארכים, המותירים רצף של שטחים פתוחים וחלקות מגוננות השזורים בחללי קומת הקרקע של המבנים ומאפשרים שדה ראייה פתוח לכל אורך המתחם. התמזגותם של חללי הפנים והחוץ במתחם תאפשר לקיים מגוון רחב של אירועים, מפגשים וכנסים המותאמים לקהל רחב או מצומצם.
 
הפרויקט מתבצע בשני שלבים: בשלב הראשון נבנה בחלקו המזרחי של האתר מבנה בית הספר היסודי החדש “חביב”, ובו 18 כיתות לימוד בשלוש קומות. בימים אלה הבנייה בעיצומה. בחצר בית הספר יוקם מגרש ספורט שיהפוך בעתיד לאולם ספורט. בשלב השני ייבנה בליבו של המתחם מבנה בית לעברית, ובו חללים לתצוגת קבע ולתערוכות מתחלפות ואולם מופעים וכנסים עם 300 מקומות ישיבה. כמו כן ייבנה במתחם חניון תת-קרקעי לכ-200 מכוניות.
 

פרופ׳ צבי אפרת  ואדר׳ מאירה קובלסקי
אדריכלי הפרויקט
 

 

תכנון פרויקט בית לעברית:
משרד אפרת-קובלסקי אדריכלים בשיתוף אדר’ דן חסון
תכנון הגן: משרד Inside-Outside מאמסטרדם בשיתוף עם משרד מוריה-סקלי אדריכלי נוף

 

 

 

מתחם בית לעברית – פונקציות מרכזיות

WordPress Video Lightbox Plugin