אוֹצְרוֹת הַגַּן

בית לעברית. כניסה ראשית מכיוון רחוב אחד העם. אפרת-קובלסקי אדריכלים. משמאל, הסוכה הירוקה המקיפה את הגן

בית לעברית ממוקם בחצר רחבת ידיים שתהפוך לגן ציבורי. הגן והסוכה הירוקה (הגדר החיה) שתקיף אותו יקבלו את פני הקהל המגיע לביקור.

כמוסד ציבורי הפועל במקום (עיר-שכונה-מרחב ציבורי), בית לעברית מבקש להיות חלק מהמקום, להתקבל באהדה כשייך למקום, ולהשפיע לטובה על אופיו של המקום ועל הקהילה שבו.

כל זה מתקיים בהלימה לגישה האוצרותית, החווייתית והרב-חושית, המבקשת לפנות אל הקהל ולהפעיל אותו למן המפגש הראשון – כלומר כבר בסוכה העוטפת את הגן ובגן עצמו – ורק לאחר מכן גם באמצעות התצוגות והפעילויות המוצעות בחדרי הבית. במובן זה הגן יהיה “הסִיפּוּן” של בית לעברית.
להלן דבריו של פרופ’ אריאל הירשפלד, יו”ר ועדת ההיגוי של בית לעברית והוגה רעיון הגן:
“פינות החמד בגן יהוו מרחבי קריאה ושמע ויארחו את המבקרים למפגשים אינטימיים עם סופרים ומשוררים, ישמשו מרחבי משחק לילדי בית הספר “חביב” ולמשפחות מבקרים, להקרנות סרטים תחת כיפת השמים ועוד.

 

“הגן ייצור חוויה של שיחה בין המבקר לבין התרבות העברית דרך בית הגידול הארצישראלי שבו היא נטועה: האדמה, הצומח והנוף. הגן יתייחס למושגים מתרבות הגן העברית המסורתית, המשוקעת במקרא ובשירה העברית לדורותיה, כגון ‘ערוגות הבושם’ ו’גינת ההדס’, ויתייחס באופן פעיל למלאכת הגינון שהתקיימה בראשון לציון מאז ראשיתה.”

 

WordPress Video Lightbox Plugin